Jaki smartfon dla seniora wybrać?

Dzięki rozwojowi technologii i walki z wykluczeniem cyfrowym coraz większa rzesza seniorów korzysta z Internetu i usług oferowanych w sieci. Naturalnym narzędziem do tego typu aktywności jest smartfon.  Sprawdźmy jakie funkcje musi posiadać, aby był przyjazny dla seniora.

 

Dla seniora ekran jest najważniejszy

Jedną z najważniejszych cech, jaką musi posiadać smartfon dla osoby starszej do duży i czytelny ekran. Sprawdzać będą się telefony o przekątnej powyżej 5 cali. Ważna też jasność matrycy i kąt, pod którym będziemy wstanie w wyraźny sposób zobaczyć wszystkie elementy na wyświetlaczu. Warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu – im będzie wyższa, tym większy komfort dla użytkownika.

Sposób korzystania ze smartfonu w różnych środowiskach, sytuacjach w ciągu dnia i nocy powoduje, że wyświetlacze z matrycami TN po prostu się nie sprawdzają. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są występujące pod różnymi postaciami ekran IPS. Pozwala on nam na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia do 180 stopni w każdym kierunku.

 

Konfiguracja smartfonu równie ważna jak, parametry

W przypadku urządzeń dla dojrzałych użytkowników równie ważna, jak specyfikacja techniczna jest sama konfiguracja sprzętu. W ustawieniach możemy ustawić wielkość i rodzaj czcionki i skonfigurować klawiaturę. Osobom, które pierwszy raz będą korzystać z ekranu dotykowego warto wytłumaczyć zasadę jego działania. Znacznym udogodnieniem będzie również wyłączenie autokorekty i funkcji pisania jedną ręką. Jej wyłączenie spowoduję, że klawisze na ekranie będą większe, co ułatwi ich naciskanie osobom z wadami wzroku.

Aby smartfon był przyjazny dla seniora, warto również nie zaśmiecać ekranu głównego. Usuńmy z niego wszystkie zbędne aplikacje, tak by był przejrzysty i zawierał tylko te skróty, które są ważne dla użytkownika. Posiadając telefon z systemem Android warto zainstalować aplikację taką jak Wiser. Jest to nakładka, która znacznie upraszcza menu nawigacji i powiększa ikony. Wielu producentów telefonów uzbroili swoje urządzenia w możliwość uruchomienia tzw. szybkich trybów, czyli proste otwieranie najbardziej potrzebnych funkcji jak: telefon, kontakty czy nawigacja.

 

Wytrzymały i prosty w obsłudze – idealny smartfon dla seniora

Solidna konstrukcja, dobry wyświetlacz, duża głośność, wytrzymały akumulator i intuicyjna, prosta obsługa to najważniejsze cechy, jakie musi spełniać urządzenie.  Specyfikacja techniczna powinna pozwalać na łatwe i płynne korzystanie z aplikacji. Zacinanie smartfonu spowoduje brak chęci poznania jego możliwości. Dlatego wybierzmy modele, które dysponują procesorem o częstotliwości nie mniejszej niż 1300-1400 MHz.  Warto by telefon był wyposażony przynajmniej w 16 MB pamięci RAM i wbudowaną pamięcią o pojemności 16 GB. Pozwoli to seniorowi na przechowywanie zdjęć, filmów i innych multimediów na jego urządzeniu.

Rynek smartfonów jest bardzo dynamiczny. To powoduje bardzo duże zmiany cen starszych modeli, które posiadają dobre parametry techniczne. Kwota 400-500 złotych pozwoli już na nabycie sprzętu, który spełni oczekiwania.